Dom pod Sokolicą

W POBLIŻU

Przede wszystkim zachęcamy do spacerów po Dolinie Będkowskiej. Tu m.in. znajduje się Sokolica, która jest najwyższą skałą na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej szczycie widoczne są ślady grodziska z VIII-IX wieku. Odkryto tam ślady osadnictwa neolitycznego oraz kultury łużyckiej.

W okolicach Doliny Będkowskiej znajdą Państwo wiele atrakcji turystycznych doskonale nadających się na jednodniowe wycieczki. Oto niektóre z nich:

 

 

Ojcowski Park Narodowy, a w nim liczne jaskinie. Do najdłuższych należą: Łokietka (320 m), Ciemna (209 m), Zbójecka (189 m), Jama Ani (158 m), Okopy Wielka Dolna (110 m), Sąspowska (100 m), Krakowska (96 m), Koziarnia (90 m), Biała (84 m). Oprócz nich z parkiem graniczą Jaskinia Nietoperzowa – słynne stanowisko archeologiczne, na terenie którego odkryto liczne ślady bytności człowieka i szczątki zwierzęce – między innymi kilka tysięcy kłów niedźwiedzia jaskiniowego, a także kości hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego czy mamuta. Następnie Jaskinia Wierzchowska, ktora Wierzchowska oferuje najdłuższą trasę turystyczną w Polsce, z 1000 metrów korytarzy aż 700 metrów udostępniono turystom.
Inne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego: Zamek w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale, Grodzisko i Pustelnia błogosławionej Salomei, Wzgórze Okopy, Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa, Rękawica (Pięciopalcówka, Biała Ręka), Igła Deotymy, Skałka Jonaszówka, Źródełko Miłości.

 

 

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Małopolsce. Swoją tajemniczością, kulturą, wieloma uroczymi dolinkami oraz skarbami przyrody ożywionej i nieożywionej, zachęca do odwiedzenia i poznania. Każda chwila spędzona na jego terenie będzie z pewnością dla każdego czasem dobrze wykorzystanym.

 

 

Rezerwart Przyrody Dolina Kluczwody zwana również Doliną Wierzchówki zajmuje powierzchnię ponad 35 ha i ciągnie się na długości ok. 5 km. Znajduje się koło wsi Wierzchowie w gminie Wielka Wieś i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

 

 

Dolina Kobylańska jest zdecydowanie najjaśniejszą gwiazdą w diademie Dolinek Podkrakowskich. Malownicza, wręcz bajkowa atmosfera, pozwala odpocząć od codzienności.

 

 

Klasztor karmelitów Bosych w Czernej i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej to jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych w północnej Małopolsce. Klasztor położony jest w sąsiedztwie parku krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Przy klasztorze znajduje się malownicza droga krzyżowa, a w bliskiej okolicy Dolina Eliaszówki.

 

 

Kraków ze swoimi zabytkami to miasto, którego nie trzeba przedstawiać.

 

 

Wadowice kojarzą się z osobą Karola Wojtyły późniejszego papieża Jana Pawła II, kojarzą się z bazyliką, miejscem urodzin papieża czy też oczywiście słynnymi kremówkami papieskimi. Poza tym w Wadowicach warto zobaczyć: park miejski, koszary 12 pułku piechoty, cmentarz parafialny, sanktuarium św. Józefa oraz Klasztor Karmelitów Bosych, budynek gimnazjum im. Marcina Wadowity, dom rodzinny Karola Wojtyły, Muzeum Miejskie, kościół św. Piotra Apostoła.

 

 

Kalwaria Zebrzydowska, położona w malowniczym Pogórzu Makowskim (pow. wadowicki, woj. małopolskie), to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy. Jego powstanie zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu. W 1602 r. dokonał on fundacji klasztoru i kalwarii. Kalwaria to tętniące miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga dwóch milionów rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryskiej.

 

 

Oświęcim. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu to jedna z największych europejskich nekropolii i jedna z… najczęściej odwiedzanych tragicznych pamiątek po II wojnie światowej. Poniemiecka fabryka śmierci jest dzisiaj atrakcją turystyczną – paradoksalnie wyjątkowo ciekawą atrakcją, do której przyciąga śmierć i jej zła sława. Mimo iż dzisiaj do Oświęcimia przyjeżdżają tłumy turystów, nierzadko nie rozumiejących obozowego przesłania, historia KL Auschwitz to zdumiewająca opowieść – o bestialstwie, eksterminacji, ale i męczeństwie i bohaterstwie więźniów.

 

 

Wieliczka. Zanawiasz się czy wybrać się do kopalni soli w Wieliczce? Nie wahaj się. Zabytkowa kopalnia ma dla Ciebie wiele propozycji.

 

 

Energylandia. Zapraszamy do największego w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Energylandia to coś więcej niż wesołe miasteczko, to prawdziwe centrum rozrywki!

 

 

To tylko niektóre z wielu ciekawych miejsc w okolicach naszego domu. Wszystkie zachęcają do wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, a odważni mogą uprawiać tu wspinaczkę skałkową. Mamy nadzieję, że zamieszczone informacje okażą się przydatne. Życzymy dobrego wypoczynku.